dzisiaj jest: 16 grudnia 2019. imieniny: Albina, Zdzisław
 
Urząd Gminy Raczki
tel. +48 (87) 56-85-925
ug@raczki.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Położenie
Lokalizację Gminy Raczki rozpoczynamy od części północno-wschodniej Polski. Tam, na zachód od rzeki Czarnej Hańczy oraz na południe od Puszczy Romnickiej znajduje się obszar z urozmaiconą rzeźbą terenu w postaci rynien polodowcowych i dużą ilością jezior.
Na tym obszarze, na pograniczu dwóch makroregionów: Pojezierza Litewskiego i Pojezierza Mazurskiego znajduje się teren gminy. Granica między tymi makroregionami pokrywa się z przebiegiem rynny i sandru rzeki Rospudy z kierunku północno – zachodniego na południowy wschód.
Teren gminy obejmuje, na zachodzie północny fragment mikroregionu zwanego Wzniesieniem Bargłowsko – Milewskim , na wschodzie część zachodnią mikroregionu zwanego Pagórkami Augustowskimi.

Miejscem położenia Gminy Raczki jest więc Suwalszczyzna (ziemia suwalska, augustowska i sejneńska), region którego dzieje uprawniają do traktowania go jako całość administracyjno-historyczną oraz kulturową.

Gmina leży poza głównymi szlakami komunikacyjnymi województwa, ale ma stosunkowo dobre połączenia komunikacyjne.
Zlokalizowana jest stosunkowo niedaleko od przejść granicznych na Litwę: Budzisko (43 km), Ogrodniki (55 km).
Głównymi drogami na terenie gminy są dwie drogi wojewódzkie: Suwałki, Raczki, Olecko oraz Augustów – Raczki. Dobre połączenia autobusowe z Suwałkami, Augustowem i Oleckiem ma miejscowość Raczki. Pozostałe miejscowości gminy nie są obsługiwane transportem zbiorowym w dostatecznym stopniu.
Przez gminę przebiega linia kolejowa Suwałki – Olecko, która obecnie nie obsługuje przewozów pasażerskich.
Gmina graniczy z następującymi gminami: Bakałarzewo i Suwałki (powiat suwalski), Wieliczki (powiat olecko – gołdapski), Kalinowo (powiat ełcki), Augustów, Nowinka (powiat augustowski).
Wjazd do Raczek od strony Suwałk

<<   Grudzień   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA